Що можуть зробити колектори в Україні 2021

Що можуть зробити колектори в Україні 2021


Що можуть зробити колектори і чи варто їх боятися? - питання, що цікавить кожного хто опинився в боргах. Для початку розберемося, хто такі колекторські агентства і колектори.

Колектор

Колектор - одне з найстрашніших слів, ним лякають боржників співробітники банку або МФО. Загрози в основному будуються на вірі в те, що буде краще, коли позичальник сплатить заборгованість перед кредитною організацією. В іншому випадку, борг буде проданий колекторській компанії. Колектори використовують методи стягнення, за які кредитори не несуть відповідальність.

Колекторське агентство - організація, професійно спеціалізується на стягнення проблемної та простроченої заборгованості як з фізичних, так і з юридичних осіб. МФО звертається до послуг подібних організацій при наявності досить великого боргу, або, ви крім непогашення заборгованості ще і ігноруєте дзвінки від співробітників кредитора.

За статистичними даними кожен 2-й боржник погашає заборгованість після тиску колекторів. Співробітники колекторських бюро досить добре володіють методами НЛП (Нейролінгвістичне програмування) і психологічного тиску, але їх основна мета стягнути борг, а не погубити вас.

Не в змозі вчасно повернути кошти? У зв'язку зі сформованими обставинами, постарайтеся домовитися з кредитором про зміну термінів оплати або суми платежів. Банк або мікрофінансову організацію, нічого не зобов'язує це робити, можливо вам підуть назустріч.

У разі, якщо кредитор звертається до колекторів, боржнику починають надходити телефонні дзвінки, sms і голосові повідомлення, електронні листи з вимогами оплати боргу. Колектор буде намагатися вивести боржника з емоційної рівноваги, адже з людини в такому стані стягнути заборгованість набагато простіше. Методи роботи колекторів не завжди гуманні, а іноді і протизаконні.

Такі протиправні методи і послужили причиною прийняття нового «антиколекторського» закону.

Новий закон про колекторські організації

Закон про коллекторів
14 липня 2021 вступив в силу закон «Про внесення змін до деяких законів України, що стосуються захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості»

Даний закон встановлює деякі вимоги до колекторських контор при врегулюванні проблемних заборгованостей. Колектори повинні дотримуватися норм етичної поведінки під час спілкування з позичальниками або ж їх родичами, а також діяти в рамках своїх повноважень, прописаних в документі.

Основні моменти Закону про діяльність колекторських агентств

Важливо! Питаннями простроченої заборгованості можуть займатися тільки компанії, що входять до спеціального Реєстру колекторських організацій.
Важливо! Кредитна компанія повинна повідомляти НБУ про укладення договірних відносин з колекторським бюро.

Взаємодіяти з позичальниками можна виключно нижче описаними способами:

 • Телефонні дзвінки;
 • Відео дзвінки через месенджери;
 • Особисті зустрічі;
 • Відправка sms, email і голосових повідомлень;
 • Традиційні паперові листи

Спілкування з позичальниками дозволяється в період з 9 до 20 години в робочі дні. Заборонено взаємодіяти з боржником більш як два рази на добу, за власною ініціативою.

Колектор при першому контакті зобов'язаний:

 1. Повідомити повне найменування організації кредитора в інтересах якої він працює;
 2. Повідомити найменування свого колекторського агентства;
 3. Назвати своє ім'я та прізвище;
 4. Перерахувати підстави свого звернення, уточнити суму заборгованості, відсотки, неустойки і т.д.

Новий закон забороняє колекторам:

 • Дзвонити з прихованих, а також з різних номерів;
 • Взаємодіяти з 20 години вечора до 9 годин ранку, а також у вихідні та святкові дні;
 • Збирати інформацію про здоров'я, графік роботи та відпочинку боржника і т.п .;
 • Розголошувати інформацію про ваші борги стороннім особам, наприклад, вашим колегам по роботі або керівництву;
 • Надавати завідомо неправдиву інформацію про заборгованість;
 • Застосовувати такі методи як шантаж, погрози, залякування;
 • Порушувати інші права і свободи позичальників.

Даний закон повинен позитивно вплинути на процес повернення заборгованостей. За порушення перерахованих вище вимог до колекторських компаній будуть застосовуватися санкції від штрафів в розмірі 50-100 тис. грн., виключення з Реєстру, яке потягне за собою втрату права на заняття колекторської діяльністю, кримінальна відповідальність.

Висновки

Прагнення України жити в європейській спільноті, позитивно відображаються на вітчизняному законодавстві, а саме на правах людей. Колектори, після 2021 року, не мають права діяти, використовуючи старі методи. Будь які погрози чи шантаж, мають бути проігноровані вами.

Важливо. Закон на Вашому боці. Ніхто не може порушити Ваших прав і свобод.

Коментарі: 0

Залиште свій коментар